top of page

Pan Ein a problém požární bezpečnosti

Komorní scéna Aréna

Čtvrtek 1. prosince ve 14.00
v Komorní scéně Aréna

Jedině jednota a disciplína nás ochrání před ohněm!

Viktor Šenderovič je slavný ruský publicista, scénárista, moderátor, spisovatel a dramatik, který ostře kritizuje putinovský režim, a vůbec všechny režimy, v nichž jsou skrytě či méně skrytě omezovány občanské svobody. Pan Ein je řádný občan, který řádně platí daně a o politiku se ani pořádně nezajímá, dokud se politici nezačnou zajímat o něj. Starosta nejmenovaného města kdesi v Evropě, v němž pan Ein žije, se pečlivě stará o své obyvatele a prosazuje protipožární opatření, která mají ochránit jejich majetek. Pořádkumilovný pan Ein se jim zprvu poslušně přizpůsobí, ale ve chvíli, kdy začnou omezovat jeho soukromí, se proti nim vzbouří.
Hra je ovlivněna poetikou absurdního divadla a s hořkým humorem zobrazuje zápas jedince s totalitní mocí. Autor vymezil místo děje formulací „kdysi kdesi v Evropě“, což nás naplňuje nadějí, že nemusí jít nutně o nás. V režii Ivana Krejčího se o tom nepochybně přesvědčíme.

Autor Viktor Šenderovič
Překlad Naděžda Krejčová

Režie Ivan Krejčí

Dramaturgie Tomáš Vůjtek

Scéna Milan David

Kostýmy Marta Roszkopfová

Hudba Ondřej Švandrlík

Hrají Milan Cimerák, Tereza Cisovská, Martina Czyžová, Kristýna Panzenberger Krajíčková, Adam Langer, Vojtěch Lipina, Jan Chudý, Jan Lefner, Vladislav Georgiev, Zuzana Truplová, Marek Cisovský a Josef Kaluža

Délka představení 125 minut včetně pauzy

Česká premiéra 9. dubna 2022 v Komorní scéně Aréna

více o inscenaci

bottom of page