top of page

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Je nepřehlédnutelným centrem kulturního, duchovního, intelektuálního a společenského života občanů Ostravy a širokého okolí. Jako jediné na Moravě má divadlo čtyři umělecké soubory – operu, činohru, balet a operetu/muzikál, které hrají pravidelně na dvou stálých scénách: v Divadle Antonína Dvořáka a Divadle Jiřího Myrona. Ročně uvádí cca 16 premiér a odehraje téměř pět stovek představení.

Široce rozkročená ambiciózní dramaturgie všech čtyř uměleckých souborů je vedena systematickou snahou oslovit co nejširší divácké spektrum všech generací a zájmů. Od klasického českého a světového repertoáru přes objevnou dramaturgii a současnou tvorbu až k experimentálním dílům a projektům mnohdy na hranicích žánrů. Svou úrovní se dnes Národní divadlo moravskoslezské řadí ke špičce českého divadelního umění, což dokládají jak ocenění na divadelních festivalech, tak zájem domácích i zahraničních inscenátorů, choreografů i sólistů, kteří zde hostují. 

 

Od podzimu roku 2017 se v místech bývalého Euroshopu a předprodeje na ul Čs. legií 12 budovala malá scéna pro šedesát diváků, která dostala název Divadlo „12“ [Divadlo dvanáctka]. Divadlo „12“ se pro veřejnost otevřelo 16. září 2018 představením Sex, drogy a hafo prachů. Toto divadlo nahradilo nejen dosavadní hrací prostor souboru činohry na zkušebně Divadla Antonína Dvořáka, ale je místem pro aktivity dalších souborů - pro komorní operu, muzikál, časem i balet a další experimetální divadelní projekty na pomezí žánrů. Z pohledu diváka tvoří tuto novou komorní scénu Národního divadla moravskoslezského především dva prostory, divadelní bar a hlediště v sále.

Šéfem činohry je od roku 2018 režisér Vojtěch Štěpánek. Kmenovým režisérem je Janusz Klimsza a interními dramaturgy souboru jsou Pavel Gejguš a Norbert Závodský.

Divadlo Antonína Dvořáka

Název Divadlo Antonína Dvořáka nese budova Městského divadla od roku 1990.
Je domovskou scénou operního, činoherního
a baletního souboru Národního divadla moravskoslezského a jeho hlediště pojme 517 diváků.

ndm_dad.jpeg

Smetanovo náměstí 3104/8A

702 00 Moravská Ostrava

Divadlo Jiřího Myrona

Divadlo Jiřího Myrona patří k největším divadelním scénám v republice.
DJM je domovskou scénou souboru operety/muzikálu, účinkuje zde rovněž činoherní a baletní soubor. Hlediště disponuje kapacitou 623 diváků.

ndm_djm.jpeg

Čs. legií 148/14

702 00 Moravská Ostrava

Divadlo „12“

Divadlo „12“ [Divadlo dvanáctka] je komorní scéna NDM, která se nachází na ulici Čs. legií 12 v Ostravě, je místem pro aktivity a další experimentální divadelní projekty na pomezí žánrů; hlediště pojme 60 diváků.

Ndm_12.jpeg

Čs. legií 1236/12

702 00 Moravská Ostrava

bottom of page