top of page
Snímek obrazovky 2023-09-24 v 12.30.30.png

OFF PROGRAM

Hornické vdovy

Národní divadlo moravskoslezské

Pátek 1. prosince v 10.00
v Dole Michal

Na Důl Michal pojede festivalový doubledecker s odjezdem v 9:20 od hotelu VP1 a 9:30 ze zastávky Husův sad (směr Most Pionýrů)

Scénické čtení, při kterém diváci budou moct poprvé slyšet ukázky z připravované dramatizace výjimečné knihy nominované na cenu Magnesia Litera. 

Víte, jaký je to pocit, když vám ze dne na den nepřijde domů manžel? Autentické výpovědi žen, které za tragických okolností přišly o své muže. Ať už šlo o neštěstí v Dole Dukla v roce 1961, nebo o karvinskou havárii v roce 2015, na konci zůstaly vdovy a děti bez otců. Všechny zpovídané vdovy se svými příběhy dotýkají samých základů života, lásky, rodiny a smrti, a co je nejdůležitější, jsou i návodem, jak žít dál navzdory nepřízni osudu, jak nezůstat ve stínu tragické události. „Musí se žít dál“ najednou nezní dutě…

 

Po čtení následuje diskuze, kterou moderuje Ladislav Vrchovský – divadelní publicista, kritik a bývalý horník. Zúčastní se jí autorka knižní předlohy Kamila Hladká, Martin Jemelka – český historik a hudební publicista specializující se na sociální a hospodářské dějiny 19. a 20. století, dějiny dělnictva a každodennosti a v neposlední řadě také ženy, jejichž osudy jsou v knize zachyceny.

Autorka předlohy Kamila Hladká

Režie a dramatizace  Norbert Závodský

Hrají Alena Sasínová-Polarczyk, Marie Logojdová, Sabina Muchová, Aneta Kaluža Klimešová, Viktória Pejková

Délka představení 90 minut včetně pauzy

Premiéra 17. listopadu 2023 v Dole Michal

bottom of page